سل هوم

معجزه نورپردازی بر زیبایی خانه شما

بخشی از دکوراسیون که تاثیر بسیاری بر زیبایی خانه دارد، نورپردازی آن است. درصورتی که طراحی ساختمان به بهترین شکل ممکن انجام شود اما از نورپردازی خوبی برخوردار نباشد، موجب می‌شود زیبایی دکوراسیون نیز به چشم نیاید. هدف از نورپردازی نمای خارجی و داخلی ساختمان، روح بخشیدن به آن قسمت از خانه است. طراحان دکوراسیون از انواع مختلف نور (لامپ های گازی، رشته ای یا حرارتی، فلورسنت، کم مصرف وغیره ) برای نورپردازی ساختمان استفاده می‌کنند.

نورپـردازی عمومی: از اولین نورپردازی‌هایی که نقش مهمی در دکوراسیون ایفا می‌کنند، نورپـردازی عمومی است. لامپ‌های سقفی و مهتابی‌ها، از دسته نورهای عمومی هستند که روشنای مورد نیاز خانه را فراهم می‌کنند.

نورپردازی کاری: در این نوع نورپـردازی اولین نکته‌ای که طراحان دکوراسیون به آن توجه می‌کنند، این است که هر کدام از قسمت‌های مختلف خانه یا محل کار مختص به چه نوع فعالیتی است. برای مثال آشپزخانه و اتاق مطالعه نیازمند بیشترین نور هستند.

نورپـردازی تاکیدی: از این نوع نور به منظور تزیئن و تاثیر‌پذیری بیشتر استفاده می‌شود. نورپردازی تاکیدی یکی از منابع مورد استفاده در طراحی دکوراسیون مدرن است. در صورتی که بخواهیم بخشی از خانه بیشتر در معرض دید باشد و جلب توجه کند از نورپردازی تاکیدی استفاده می‌کنیم.

تاثیر نورپـردازی بر قسمت‌های مختلف ساختمان

نمای ساختمان

اولین نکته که در نورپـردازی نمای بیرونی ساختمان باید به آن توجه داشت، جلوگیری از ورود نور به درون ساختمان است. در غیر این صورت آرامش ساکنان ساختمان را برهم می‌زند. دومین نکته مهم در نورپردازی نمای بیرونی ساختمان، تعادل رنگ نور با مصالح به کار رفته شده در ساختمان است. چنانچه تعادل کافی برقرار نباشد، هارمونی در فضا ایجاد می‌شود و نور با محیط سازگار نخواهد بود.

راه رو و راه پله

برای نورپردازی این قسمت از خانه، لامپ هالوژن، لامپ آویز و لامپ دیواری بهترین انتخاب است. برای مثال هنگامی که ارتفاع کم است، یک لامپ روشن تاثیر بسیاری بر زیبایی محیط دارد.

نورپردازی در حمام

یک نورپـردازی دکوراتیو می‌تواند درخششی خاص به فضای داخلی حمام بدهد. بهترین مکان برای نصب نورپـردازی در حمام می‌تواند قسمتی باشد که لوازم بهداشتی در آن قرار دارد یا محلی که دوش نصب شده است.

اتاق غذاخوری

در نورپـردازی این بخش، مهم‌ترین قسمت محلی است که میز نهارخوری قرار دارد. در این قسمت استفاده از نورپـردازی عمومی برای بهبود نور و استفاده از نورپردازی نقطه‌ای به منظور افزایش زیبایی میز غذاخوری می‌تواند تاثیر زیادی در زیبای این محل داشته باشد.

اتاق نشیمن

نورپردازی مناسب در اتاق نشیمن، نقش مهمی در آرامش روحی و روانی افراد ایجاد می‌کند. در این قسمت منابع روشنایی و شدت نو تاثیر بسیاری بر محیط می‌گذارد و از عوامل مهم به شمار می‌آید.

پیشنهاد به دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *